Fredag: 19:00 – 00:00. Lørdag: 12:00 – 20:00. Søndag: 12:00 – 18:00

Program  Oslo Middelalderfestival:

English program here 

Åpningsgilde Fredag:

Åpningsgilde_960x330

Markedet er åpent fra kl 19:00 – 22.00

I Gildeteltet ”Den halte galte”:

20:00 Gjøglergruppen Bastardus Sans

20:30 Konsert med Ramashang

21:30 Konsert med Obscurus Orbis

22:30 “Light up the Dark Ages” Flammeshow ved solnedgang med GycklargruppenTrix.

Historisk omvisning i fakkellys kl 21:30, oppmøte ved Besøkssenteret

Serveringen er åpen til midnatt

Lørdag 12 – 20:

deltagereheader

I gildeteltet ”Den halte galte”

12:30 Konsert med Obscurus Orbis

13:30 Konsert med Ramashang

14:30 Konsert med Pøbel

15:30 Gjøglergruppen Trix

16:30 Konsert med Ramashang / Kåring av beste middelalderdrakt

17:30 Konsert med Pøbel

18:30 Konsert med Obscurus Orbis

Markedsplassen:

14:00 Gjøglergruppen Trix

15:00 Gjøglergruppen Bastardus Sans

16:00 Konsert med Pøbel

Von Sundts Plass:

13:00 Gjøglergruppen Bastardus Sans

15:00 Gjøglerkonsert med Ramashang

16:00 Bueskytterkonkurranse

17:00 Gjøglergruppen Trix

Prins Carls Bastion:

12:30 Oslo Kunst des Fechtens

13:00 Vikverir kampshow

13:30 Hærbunadspåkledning

15:00 Visning «Slaget på Akersborg 1309»

16:00 Oslo Kunst des Fechtens

16:30 Vikverir kampshow

17:30 Kanonade med De Norske Frilansene

18:00 Oslo Kunst des Fechtens

Bueskyting ved Jomfrutårnet med Hamar middelalderforening kl.1230-1400, kl.1630-1900.

I Kongshirden 1308 sin leir kan du få være med å bake tynnbrød mellom kl 13-15. Og dere kan oppleve sang og fortelling i “Flores og Blankiflúr- et eventyr fra middelalderen” kl 17:00. (Passer fra 3 år og oppover.)

Barnas kongelige skolering:

Prinsesseskole: 13:30, 15:30, 17:30

Ridderskole: 13:00, 16:30, 18:00 Påmelding ved Ridderskolen.

“Jenta som overlevde” (Fortellerstund for barn): 14:30, 16:30, 18:30 med Anna Kompelien og Carolinn Helgerud. Oppmøte ved Prinsesseskolen.

 Tidsreisers leir:

Fortellerstund: 13:00,15:30 Mini-Eventyrspill: 14:00, 17:30

NB! Det store slaget 16:30 er på Prins Carls Bastion, oppmøte ved Baronens telt

Hele dagen: bueskyting, hnefatafl. Sporadiske aktiviteter Lekene Bergtatt og Bøtteballett

Historiske omvisninger og museene på festningen:

“De eldste festningsverkene” – kl 13:00 og 16:00 – Møt opp ved Besøkssenteret

Audioguide på Akershus Slottet under slottets åpningstider: lør. 12-16. søn. 12-16

Foredragsprogram på besøkssenteret: 

14:00 “Pilegrimer i middelalderen – lengsel og søken”, foredrag ved Roger Jensen

16:00 “Trubadurer og mestersangere i Norge” musikalsk kåseri ved Modus Ensemble og Per Olav Reinton.

17:00 «Hva er heraldikk?» ved Alf Hammervold

Søndag kl 12-18 :

Barneaktivitet

I gildeteltet ”Den halte galte”

12:30 Konsert med Obscurus Orbis

13:30 Konsert med Ramashang

14:30 Konsert med Pøbel

15:30 Gjøglergruppen Trix

16:30 Konsert med Ramashang / Kåring av beste middelalderdrakt

Markedsplassen:

14:00 Gjøglergruppen Trix

15:00 Gjøglergruppen Bastardus Sans

16:00 Konsert med Pøbel

Von Sundts Plass:

13:00 Konsert med Pøbel

14:00 Bueskytterkonkurranse

15:00 Gjøglerkonsert med Ramashang

16:00 Gjøglergruppen Bastardus Sans

 Prins Carls Bastion:

12:30 Oslo Kunst des Fechtens

13:00 Vikverir kampshow

13:30 Hærbunadspåkledning

15:00 Visning «Slaget på Akersborg 1309»

16:00 Oslo Kunst des Fechtens

16:30 Vikverir kampshow

17:00 Kanonade med De Norske Frilansene

Bueskyting ved Jomfrutårnet med Hamar middelalderforening kl 1230-1400 og kl 1600-1800. I Kongshirden 1308 sin leir kan du få være med å bake tynnbrød mellom kl 13-15. Og dere kan oppleve sang og fortelling i “Flores og Blankiflúr- et eventyr fra middelalderen” kl 17:00. (Passer fra 3 år og oppover.)

Barnas kongelige skolering:

Prinsesseskole: 13:30, 15:30, 16:30

Ridderskole: 13:00, 16:30,   Påmelding ved Ridderskolen.

“Jenta som overlevde”(Fortellerstund for barn): 12:30, 14:30, 16:15 med Anna Kompelien og Carolinn Helgerud.  Møt opp ved prinsesseskolens telt.

 Tidsreisers telt:

Fortellerstund: 13:00,15:30 Mini-Eventyrspill: 14:00, 17:00

“Det store barneslaget”, Kl 16:00 utenfor Akershus Slott, påmelding og oppmøte ved Tidsreisers telt

Hele dagen: bueskyting, hnefatafl. Sporadiske aktiviteter Lekene Bergtatt og Bøtteballett

Historiske omvisninger:

“De eldste festningsverkene” – kl 13:00 og 16:00 – møt opp ved Besøkssenteret

Foredragsprogram på besøkssenteret:

14:00 “Islam i middelalderens fiendebilder”, foredrag ved Nora Sunniva Eggen

15:00 “Hva er heraldikk?” foredrag ved Alf Hammervold

16:00 “Jakten på Sigurd Jorsalfare”, foredrag ved Øystein Morten

 

Programmet er lagt ut med forbehold om endringer.